Tegnap hamarabb értem haza, elengedett a főnököm :), így gondoltam hasznosan töltöm a potyaidőt, nem mintha nem lett volna mitt csinálnom (a vasalás mára maradt) :). Életemben először Varga Gáborral, vagyis inkább az Ő felügyelete alatt Dettivel készítettem buktát. Ez most nem az a recept, mivel nem találtam meg, az internet pedig eszembe sem jutott 🙂 Ne kérdezzétek, hogy lehet ez. A lényeg, hogy nagyon sűrűn forgatom az otthon található megszámlálhatatlan mennyiségű szakácskönyvemet, így adott volt, hogy a jól bevált Horváth Ilona féle recept alapján dolgozzam. Nem bántam meg! A recept tökéletes, nagyon finom és puha buktákat sikerült készítenem. Tölteléknek most nem a megszokott sárgabarack ízt választottam, mivel nem volt otthon. Így kétféle töltelék került bele, pontosan 10 szilvalekváros és 10 nutellás bukta sült.
Íme a recept:
Hozzávalók:
Tészta:
- 50 dkg liszt
- 2 dkg élesztő
- 5 dkg porcukor
- 3 dl langyos tej
- csipetnyi só
- 2 tojássárgája
- 6 dkg vaj
- kb. 10-15 dkg vaj (kenéshez)
Töltelék:
- lekvár (legjobb a sütésálló)
- nutella
Tetejére:
- Porcukor
Elkészítés:
A lisztet egy tálba szitáljuk, közepébe mélyedést készítünk. Kovászt készítünk a következő módon: az élesztőt egy kistányérba tesszük, rászórunk a porcukorból 1 teáskanálnyit, majd felöntjük 1 dl tejjel. 3 teáskanálnyi lisztet szórunk a tetejére, kicsit megkeverjük, majd hagyjuk kelni. Közben a tojássárgáját a maradék porcukorral kikeverjük. A sót feloldjuk a 2 dl tejben, majd hozzáöntjük a tojássárgás-cukros keverékhez és jól elkeverjük. A vajat megolvasztjuk. A tejes keveréket beleöntjük a liszt mélyedésébe. A megkelt élesztőt is beleöntjük, majd fakanállal elkezdjük kidolgozni. Szép hólyagos tésztát kell kapnunk. Én kézzel gyúrtam, miután már a fakanállal nehézkessé vált. A tészta ragad, de azért lehet vele dolgozni kézzel is. Ha szépen kidolgoztuk a tésztát, akkor a vajat ráöntjük és addig gyúrjuk, míg az összes vajat bele nem dolgoztuk. Kell egy kis energia, de megéri! 🙂 Ha szépen kidolgoztuk a tésztát, letakarjuk egy konyharuhával és meleg helyen 1 órát kelesztjük. Ez idő alatt duplájára fog kelni.
Lisztezett felületre kiborítjuk, a tetejét is meglisztezzük és kb. 1/2-1 cm vastagságúra kinyújtjuk. A tésztából 8-10 cm-es négyzeteket vágunk. Nekem 20 darab lett, bár nem számoltam, csak szemre daraboltam fel.
A kenéshez való vajat megolvasztjuk. Egy tepsit vagy esetemben jénait (jénaikat) kivajazunk elég vastagon. A tésztát egyesével megtöltjük, felélt lekvárral, felét nutellával, majd óvatosan feltekerjük, hogy a lekvár ne folyjon ki. Ezért kell a sütésálló lekvár, amit “hitlerszalonnának” is hívnak, mert az nem folyik. A kész kis buktákat a tepsibe tesszük egymáshoz jó szorosan. Érdemes olyan tepsit választanunk, amiben éppen elférnek, hogy szépen felfele nőjenek. A tetejüket is lekenjük vajjal, majd letakarva 30 percet kelesztjük.
A sütőt közben előmelegítjük 180 fokra. Az újra kicsit megkelt buktákat betesszük az előmelegített sütőbe és kb. 20-25 percig sütjük. Addig míg a kívánt színt elérjük. Ha megsült, akkor a tepsiből nagyon óvatosan kiborítjuk, és hagyjuk teljesen kihűlni. Ha kihűltek szétválasztjuk őket, porcukorral megszórjuk és jóízűen elfogyasztjuk.
Jó étvágyat!
Tipp: a megmaradt tojásfehérjét fagyasszuk le, a zacskóra írjuk rá, hány darabot tettünk bele. Felolvasztjuk ugyanúgy használhatjuk, mint a frisset.
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai