Az én drága Párom október 18-án töltötte be a … 🙂 születésnapját! Így utólag itt is kívánok nagyon sok boldog születésnapot neki <3 Erre az alkalomra készítettem ezt a tortát, melyen van még mit javítanom, de elsőre tökéletesen megfelel. Mikor meglátta, azt mondta rá, hogy egy szál-szakadt gumiabroncs tortát készítettem neki 😀 Mit is mondhatna egy vérbeli autószerelőmester! A burkolat az Isteni finom csokoládé tortámat rejtette, egy kis csavarral. Történt ugyanis, hogy mivel 28 cm-es formám van, nem lett elég magas (bicikli kerék nagyságú lett volna, ha …), így csaltam egyet és sütöttem egy kakaós piskótát is, mivel a mandulám elfogyott, szombat este pedig már nem tudtam hova menni.
A torta nagyon nehezen született meg, könnyáztatta is lett, mert a nagy melegben (25 fok volt a konyhámban) a dekormassza sehogy sem akart egyben maradni, már-már folyt. De megoldottam! Hozzám híven, most nem készültek fázisfotók, legalábbis a díszítésről nem, de ezt nézzétek el nekem, a fent említett problémák mellett, örültem, hogy éjszaka 11 órára befejeztem 🙂 De részletesen leírom, rendben? 🙂
Íme a recept:
Hozzávalók:
Csokoládés tésztához:
- 10 csokoládé
- 10 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 1 csipet só
- 5 tojás
- 7 dkg őrölt mandula
- 2 ek. kakaópor
- 8 dkg liszt
- 1 kk. sütőpor
Kakaós piskótához:
- 20 dkg liszt (ebből majd 3 evőkanállal tegyünk vissza)
- 1 csomag sütőpor
- 20 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 5 evőkanál víz
- 3 evőkanál cukrozatlan kakaópor (ez a 3 evőkanál liszt helyett)
- 4 tojás
Csokoládékrémhez:
- 12,5 dkg porcukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 3 tojássárgája
- 5 dkg étkezési keményítő
- 2,5 dl tej
- 25 dkg csokoládé
- 20 dkg vaj
Díszítéshez:
- 1 kg fekete színű dekormassza (fondant, marcipán)
- 10 dkg fehér színű dekormassza (fondant, marcipán)
- ostyakép (nálam Eiffel-torony és Citroen kacsa, mert ezt a két kedvence)
Elkészítés:
Először, előző nap, este süssük meg a csokoládés tortalapot, mert annak egy éjszakát legalább pihennie kell.
A tésztához valókat előkészítjük. Ha szükséges a mandulát ledaráljuk. Én egész mandulát veszek, és kávédarálóban ledarálom. A lisztet a kakaóporral és sütőporral elkeverjük. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét habbá verjük.
A sütőt előmelegítjük a sütőt 180 fokra.
A porcukrot, sót és tojássárgáját elkeverjük. A vajat hozzáadjuk, és jól elkeverjük. A csokoládét felolvasztjuk, majd apránként a vajas keverékhez keverjük.
A tojáshabhoz hozzákeverjük a mandulát és a lisztes keveréket. Majd belekeverjük a csokoládés keverékbe. Egy sütőpapírral bélelt vagy vajjal kikent, liszttel beszórt 24 cm-es (nálam 28-as) kapcsos tortaformába öntjük. Az előmelegített sütőbe tesszük és kb. 40 percig sütjük. A sütés végén ellenőrizzük, hogy megsült-e. Egy hústűt beleszúrunk, ha tisztán jön ki, kész. Hagyjuk kicsit hűlni, majd eltávolítjuk a tortaformát. Rácson hagyjuk állni egy éjszakán át.
Másnap reggel készítsük el a kakaós piskótát és persze az egész tortát. De haladjunk lépésről lépésre, tehát jöjjön most a kakaós piskóta.
A tortaformánkat, amiben a csokis lapot is sütöttük béleljük ki sütőpapírral.A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A lisztet a sütőporral és kakaóporral szitáljuk össze. A tojásokat válasszuk ketté. Egyik tálba tegyük a sárgáját, egy másikba a fehérjét. A fehérjét verjük kemény habbá. A tojássárgájához adjuk a cukrot, vaníliás cukrot és vizet, majd géppel összekeverjük, fehéredésig verjük. A lisztes keveréket apránként belekeverjük, majd egy-két kanál tojáshabot is belekeverünk még a géppel. Ettől fellazul. A maradék habot egy hablapáttal forgatjuk bele, hogy a hab ne törjön össze, bár én simán szoktam géppel is 🙂
A piskótatésztát öntsük az előkészített tortaformába, majd tegyük az előmelegített sütőbe 20 percre. Az idő letelte után megnézhetjük, hogy megsült-e avagy még kell neki idő. Egy hústűt szúrjunk bele, ha tisztán jön ki, akkor megsült. Ha esetleg nem, akkor süssük még egy kicsit. Ha kész óvatosan kivesszük a formából és rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Most következik a krém 🙂
A porcukrot, vaníliás cukrot, keményítőt és tojássárgáját elkezdjük összekeverni egy gőzölésre alkalmas tálban. Apránként hozzáöntjük a tejet, mindig elkeverve, hogy csomómentes legyen. Vizet forralunk és a tálat a gőz felé helyezzük úgy, hogy ne érjen bele a vízbe. Folyamatos keverés mellett sűrű krémmé főzzük. Ha besűrűsödött hideg vízfürdőben, folyamatosan kevergetve kihűtjük.
A vajat habosra keverjük, a csokoládét felolvasztjuk. Apránként, felváltva a csokoládét és a kihűlt krémet a vajhoz keverjük.
A tortánk összeállításra kész. Mivel nekem nem lett elég magas a nagy tortaformám miatt a tészta, így én nem vágtam őket szét. Három sütőpapír csíkot készítsünk elő, ezzel megakadályozzuk majd, hogy a tortatálunk összekenődjön. A kakaós piskótát ráhelyezzük a tortatálra úgy, hogy a sütőpapír csíkokat közben a képen látható módon alátesszük. Ezeket majd kihúzzuk, ha kész a tortánk. A krém felét rákenjük a piskótára, majd ráhelyezzük a csokoládés piskótát. A torta tetejét és oldalán bekenjük a megmaradt krém felével, majd betesszük a hűtőbe, hogy kicsit megdermedjen a krém. A tálban maradt krémet is tegyük be.
Ha kellően megdermedt a krém, kivesszük és a maradék krémet még rákenjük a tortára, visszatesszük a hűtőbe, míg előkészítjük a dekormasszát.
A fekete dekormasszából egy keveset kinyújtunk, majd a tortaformánk segítségével egy kerek lapot vágunk belőle, ami kicsivel legyen nagyobb, hogy lelógjon az oldalára is. Ha bírjuk (nekem a nagy meleg miatt nem ment), akkor kinyújthatjuk akkorára is a masszát, amivel teljesen be tudjuk burkolni a tortát, tehát az oldalára is teljesen lelóg. Ebben az esetben szépen rá kell simogatni, majd a felesleges lelógó részt levágni, körben a torta aljánál.
És a torta tetejére rásimítottam a masszát, majd egy zsineggel lemértem a torta körméretét és megmértem a torta magasságát is. A fekete masszából kinyújtottam egy újabb darabot, majd levágtam egy akkora darabot belőle, ami a torta oldalát körbeéri. Ez ráhelyeztem óvatosan, rásimítva és a végein szépen összeillesztve a tortára. Mehetett a hűtőbe, míg a gumiabroncs mintázatát elkészítettem.
A fekete dekormasszát kinyújtottam, majd a megfelelő méretű (nálam 2 centi magas csík kellett) ebből vágtam egyforma darabokat úgy, hogy ferdén vágtam el. Remélem érthetően sikerült elírnom, mert fázisfotóm nincs, de látszik a tortán, hogy miről is beszélek 🙂 Egy kis vízzel megkentem a torta oldalát (ez volt a ragasztóm) és felragasztottam a mintázatot.
Most már tökéletesen fekete volt a tortám :), de még nem végeztem vele. Mivel szerkesztettem egy képet, kifejezetten az én drága Páromnak, majd a Cream Tortakellék üzletében kinyomtatta nekem Anita, az üzlet tulajdonosa ostyára, így a torta közepére ezt rögzítettem fel. Egy kevés vízzel megkentem a fondant, majd ráhelyeztem az ostyaképet és óvatosan, száraz kézzel lesimítottam, hogy ne legyen ráncos. A fehér színű dekormasszából készítettem egy akkor csíkot, amivel körbe tudtam a képet keríteni. Ez azért fontos, hogy ne pöndörödjön fel az ostya széle.
A fehér masszából szabad kézzel, mivel nem találtam meg a betűkiszúró készletemet, pedig tudom, hogy van!, készítettem el a Boldog szülinapot feliratot. Meg is látszik, de talán pont ezért jó, ez tényleg az enyém! 🙂
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai