Rég elfeledett hagyomány! Hagyomány, hiszen ma már nagyon kevesen készítenek házilag, otthon tésztát. Nagymamám gyerekkorában még mindenki saját maga készítette, ma viszont már sok-sok jobb és rosszabb, olcsóbb és drágább tészta közül lehet választani. Bevallom én is inkább veszem a boltit, hiszen gyorsabb, kényelmesebb. De….
…. most megtörtént, hogy nem volt otthon levestésztám, tiszta bal vagy inkább szerencse 🙂 Nagymamám nekem adta még 2012-ben az Ő első tésztanyújtó gépét, mellyel nem csak nyújtani lehet, hanem cérnametéltet is készíthetünk, persze vastagabb lesz, mint a bolti, olyan harapható 🙂 Ezen még régi, de tökéletesen működő tésztanyújtón egyféle méretre nyújthatjuk a tésztát, így tuti, hogy nem lesz túl vékony 🙂
Egyszer már használtam tésztanyújtásra, készítettem vele nagy kockát krumplis tésztához, de a cérnametélt részt ezidáig nem próbáltam ki. Most már igen, hiszen a finom husileves mellé készítettem házilag cérnametéltet.
Természetesen fogok még házilag készíteni tésztát, hiszen van nekem egy, szintén a drága Nagyikám ajándékaként kapott csigatészta készítőm is. Most ez lesz a következő projektem, sőt viszek belőle neki is, biztosan tudom, hogy örülni fog az ajándékomnak!
Íme a csigakészítő csoda, mellyel csodaszép csigákat fogok készíteni, hozom majd természetes a képeket és a leírást, ha elkészültem vele 🙂
Most viszont nézzük, hogy is készült ez a finom, házi cérnametélt. Ha tésztát készítek, mindig ezt az arányt használom, mindig így készítem. Persze a liszt fajtájával lehet játszani és lehet ízesíteni is.
Íme a recept:
Hozzávalók:
- 20-25 dkg liszt
- 2 egész tojás (lehetőleg nagy)
- 1 kávéskanál só
- kevés víz, ha szükséges
Elkészítés:
20 dkg lisztet a sóval összekeverjük egy tálban vagy a gyúródeszkán. A közepébe mélyedést készítünk és az egyik tojást beleütjük. Villával elkezdjük belekeverni a lisztet, mikor már nehezen keverhető, hozzáadjuk a másik tojást is és jól elkeverjük.
Amikor a villával már nem lehet keveri, akkor a kezünkkel összegyúrjuk a tésztát. Ha szükséges, adhatunk hozzá egy kevés vizet, ha nem akar összeállni, de ha ragad, akkor pedig adjunk hozzá még lisztet. Függ a tojás méretétől, hogy mennyi liszt kell.
Kicsit kemény lesz a tészta, de ne ijedjünk meg, pihentetés közben szépen megpuhul és könnyen nyújthatóvá válik. Ha összeáll a tészta, takarjuk le a konyharuhával és legalább 30 percet hagyjuk pihenni.
Készítsük elő a tésztakészítő gépet 🙂
A most már könnyen nyújtható tésztát lisztezett felületen nyújtsuk ki olyan vékonyra, hogy a tésztanyújtóval ki tudjuk nyújtani. Vágjuk fel csíkokra, majd lisztezzük be vastagon, hogy ne ragadjon bele nyújtás közben a gépbe. Miközben egy tésztadarabbal dolgozunk, takarjuk le a többit, hogy ne száradjon meg, mert akkor már nem lesz jó!
Ha kinyújtottunk egy tésztadarabot, újra lisztezzük be vastagon, majd a cérnametélt készítő részen is tekerjük át. Egyik oldalon még egészben megy be a tészta, a másik oldalon már cérnametéltként bukkan elő. Csodálatos 🙂
Most egy konyharuhára tegyük rá és hagyjuk ott szikkadni, közben pedig készítsük el a többi. Érdemes a tésztát szétrázni, mielőtt a konyharuhára tesszük, hogy szálanként legyen és a liszt bevonja mindenhol, így nem ragad össze. Ha kész vagyunk az összessel, hagyhatjuk megszáradni, majd egy zacskóba téve tárolhatjuk a felhasználásik. Vagy azonnal kifőzhetjük, mint én is tettem.
Sós, forrásban levő vízben főzzük ki. Figyeljünk rá, mert gyorsabban megfől, mint a száraz tészta. Leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, majd jóízűen elfogyasztjuk.
Ugye, hogy nem is olyan nagy ördöngösség? Persze kell hozzá egy ilyen szuper csodamasina, amiből már mostanában csúcs szupereket gyártanak. Tervezem én is egy újabb beszerzését, amivel többféle tésztát tudnék készíteni, egyszer talán eljutok odáig 🙂
De addig is tökéletesen megfelel nekem ez a Nagymami féle, mely öreg ugyan, de használható.
Sok sikert a tésztakészítéshez!
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai