Ez az a kenyér, amit sokszor fogok még készíteni! Nagyon finom, puha, az olívaolajtól különleges ízű, tökéletes szendvicsnek vagy csak magában (én a görögdinnyéhez is ettem), egyszóval ez a legjobb kenyér, amit eddig sütöttem! 🙂 Elkészítése hosszadalmas, de nem sok munkával jár. Ki kell várni, míg megkel. Viszont imádtam gyúrni, mert nagyon lágy, kellemes tapintású a tésztája. Teljesen beleszerelmesedtem 🙂
Íme a recept:
Hozzávalók:
Biga kovász:
- 175 g kenyérliszt (BL 80-as)
- 90 ml langyos víz
- 7 g élesztő
Tészta:
- 450 g kenyérliszt (BL 80-as)
- 275 ml langyos víz
- 75 ml extra szűz olívaolaj
- 15 g élesztő
- 10 g só
- 5 g cukor
Elkészítés:
A biga kovászt készítsük el a kenyérsütés napját megelőző este, ugyanis 8-10 órát kell állnia. Tehát a lisztet egy tálba szitáljuk, közepébe mélyedést készítünk. Az élesztőt a langyos vízzel elkeverjük krémesre, majd a liszt közepébe öntjük. A szélek felől fokozatosan dagasszuk bele a lisztet, hogy szilárd tészta legyen belőle. Enyhén lisztezett felületen gyúrjuk kb. 5 percig, míg a tészta egyenletes és ruganyos lesz.
Tegyük vissza tálba, enyhén olajozott fóliával fedjük be, majd hagyjuk a konyhapulton (meleg helyen) 8-10 órát kelni. És még egy konyharuhával is lefedtem a tálat, de az nem ért közvetlenül a kovászhoz illetve a fóliához.
Tehát este begyúrjuk és reggel folytathatjuk a kenyeret. Az a jó, hogy ha túlkel és összeesik. Ez az éjszaka folyamán megtörténik, míg mi kialusszuk magunkat 🙂
Másnap reggel hozzáláthatunk a kenyérhez. Egy tálban keverjük össze a lisztet, sót és cukrot. Egy pohárban keverjük krémesre az élesztőt a vízzel. Öntsük egy nagy tálba, adjuk hozzá a biga kovászt. Kis adagokban adjuk hozzá a lisztet és az olívaolajat. Fokozatos dolgozzuk bele. Legjobb fakanállal csinálni, míg a tészta nagyon folyós. Amikor már úgy érezzük, hogy fakanállal túl nehéz keverni, átváltunk a kezünkre. Mikor az összes liszt és olívaolaj benne van, akkor egy enyhén lisztezett felületre borítjuk és 8-10 percig gyúrjuk. Ha szükséges adhatunk hozzá még lisztet (nekem egy kicsi kellett még). Akkor jó a tésztánk, ha egyenletes és rugalmas, a kezünkhöz és a munkafelülethez nem ragad.
Egy tálat olajozzunk ki (én olívaolajat használtam itt is) tegyük bele a tésztát, fedjük be olajozott fóliával és hagyjuk kelni meleg helyen 1 órát vagy 1 1/2 órát, míg duplájára nem nő. Most enyhén lisztezett felületre borítjuk és megdögönyözzük. Formáljuk cipóvá, finoman húzzuk meg a széleket és hajtsuk alá. Egy tepsit szilikonos sütőpapírral béleljünk ki és tegyük a közepére a cipót. Olajozott fóliával takarjuk le, majd meleg helyen hagyjuk kelni megint 1 vagy 1 1/2 órát.
A sütőt közben melegítsük elő 230 fokra. A cipóról vegyük le a fóliát, szórjuk meg liszttel, majd tegyük az előmelegített sütőbe és süssük 230 fokon 15 percig. Utána mérsékeljük a sütő hőfokát 200 fokra és süssük még 20 percig, illetve míg a tészta szépen megpirul és ütögetésre tompa hangot ad. Vigyázat forró! Helyezzük rácsra és hagyjuk kihűlni.
Megjegyzés: ha fokozni szeretnénk az olívaolaj ízét, akkor apróra vágott olívabogyót is gyúrjunk a tésztába, mikor az olívaolajat is belegyúrjuk.
A tésztához a liszt felét, tehát 225 g-ot teljes kiőrlésűvel is felválthatjuk.
Jó étvágyat!
Forrás: Christine Ingram és Jennie Shapter: Kenyérfélék és péksütemények nagykönyve
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai