Kötelező hétvégi program lett nálam a konyhában a kelt tésztával való munka 🙂 Kenyér vagy zsemle, esetleg kifli mindegy, de imádom saját kézzel készíteni, imádom dagasztani és érezni ahogy formálódik a kezem alatt a tészta. Aztán persze ha elkészült, nincs is jobb érzés, mint azzal a tudattal elfogyasztani, hogy saját kézzel készült és tuti nincs benne ízfokozó! Már csak azt kellene kitalálnom, hogy hétköznap is legyen rá időm 🙂 De egyszer azt is megoldom, az fix! Addig viszont marad a hétvégi alkotás, melyet most meg mutatok.
Íme a recept:
Hozzávalók 12 zsemléhez:
- 450 g kenyérliszt (BL80)
- 280 ml langyos tej
- 15 g friss élesztő
- 10 g só
- 50 g cukor
- 50 g vaj
- 15 ml tej a kenéshez
Elkészítés:
A lisztet és a sót egy tálba szitáljuk. Hozzákeverjük a cukrot. Az élesztőt 4 evőkanál tejjel krémesre keverjük, majd a többi tejet hozzáöntjük, összekeverjük. A vajat elmorzsoljuk a liszttel, majd hozzáadjuk az élesztős tejet.
Dagasszuk lágy tésztává, ha szükséges (nekem kellett), akkor kevés lisztet adhatunk még hozzá. A lényeg, hogy lágy, puha, de nem ragadós tésztát kell kapnunk. Addig gyúrjuk, míg a tészta simává válik és ruganyos lesz, ez kb. 10 perc. Egy tálat kiolajozunk, beletesszük a tésztát, majd egy olajozott fóliával letakarjuk és 1 órát kelesztjük vagy amíg duplájára nő.
Ha megkelt enyhén lisztezett felületre borítsuk ki, és dögönyözzük meg. Osszuk 12 egyforma részre és készítsünk belőle gombócokat kell.
Itt egy videó hozzá, én készítettem, kicsit rossz a minőség, de látható, hogy mit kell tenni.
Két tepsit béleljünk ki sütőpapírral és távol egymástól tegyük a zsemléket rá. Éles késsel vágjunk keresztet a zsemlék tetején, majd olajozott fóliával takarjuk le és hagyjuk 20 percig kelni vagy amíg duplájukra nem nőnek. Közben a sütőt melegítsük elő 200 fokra.
A zsemlék tetejét kenjük meg tejjel, majd az előmelegített sütőben süssük addig, míg szépen megpirul. Ez a recept szerint 20-25 perc, nálam kb. 15 perc volt. Figyeljétek és ha szépen megpirult kész van. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.
Tökéletes reggeli szendvicsnek, a kicsit édeskés zsemle.
Jó étvágyat!
Forrás: Christine Ingram és Jennie Shapter: Kenyérfélék és péksütemények nagykönyve
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai