Hol is kezdjem. Már nagyon régóta foglalkoztatott a kérdést, hogy neki álljak, ne álljak a bagett sütésnek. Nincsen semmilyen segédeszközöm, ami ennek a finom kenyérnek az elkészítéséhez szükséges. Gondolok itt a formára, amiben sütik, hogy megtartsa az alakját. Valahogy nekem az túl drága, nem ér annyit, mint amennyiért árulják. Szóval meglephet vele valaki, nem sokára szülinapom lesz 😛 Viszont rájöttem, hogy nem kell semmi más az otthoni bagett készítéshez, mint a két kezünk és az elszántság. Na meg egy jó és megbízható sütő! Igaz, hogy nem lett olyan hosszú, mint a bolti bagett, de ez a tepsim mérete miatt van. Az íze viszont így is fenomenális lett, még a szomszéd szerint is, mivel vittem egyet nekik is. Másnap reggel azt kérdezte, hogy “Ma nem lesz kenyér?” 🙂
Íme a recept:
Hozzávalók:
- 615 g kenyérliszt (BL 80)
- 525 ml langyos víz
- 15 g friss élesztő
- 10 g só
Elkészítés:
A lisztet a sóval egy tálba összeszitáljuk. Egy másik tálban, amiben majd készítjük a tésztát, az élesztőt a vízzel elkeverjük, majd a liszt felét hozzákeverjük, hogy egy folyós tésztát kapjunk. Letakarjuk egy fóliával a tálat és meleg helyen 3 órát kelesztjük. Ez idő alatt megnő és elkezd majd összeesni.
A maradék lisztet apránként belekeverjük, majd enyhén lisztezett felületre borítjuk és 8-10 perc alatt lágy tésztává dagasztjuk. Plusz lisztet addig adagoljunk hozzá, míg a tészta nem ragad se a felülethez, se a kezünkhöz. Ha kész a dagasztás egy enyhén kiolajozott tálba tesszük, olajozott fóliával letakarjuk és meleg helyen hagyjuk kelni 1 órát.
Amikor a tészta megkelt, dögönyözzük meg, majd borítsuk ki enyhén lisztezett felületre és osszuk 3 felé. Mindegyik darabot gömbölyítsünk ki. Majd a cipókat egyesével lapítsuk le kb. 15×7,5 cm-es téglalappá. Hosszában hajtsuk fel az alsó harmadát, majd a felső harmadát rá és nyomkodjuk össze, a végein is, hogy jól zárjon. Ezt a műveletet még egyszer legalább végezzük el, de a hajtogatások között hagyjunk 1-2 percet a tésztának pihenésre, nehogy elszakadjon.
Ha kész vagyunk a hajtogatással, óvatosan húzzuk meg a tésztát, hogy 33-35 cm-es rudat kapjunk. Egy konyharuhát terítsünk egy sütőlemezre, lisztezzük be, majd a rudakat úgy helyezzük el rajta, hogy a konyharuhát közben redőzzük, így a tészta nem fog összeérni és a formáját is megtartja (erre kellene a drága bagett formázó, sütő). Fedjük le olajozott fóliával és hagyjuk kelni 1 órát.
Közben melegítsük elő a sütőt 230 fokra. Egy másik tepsire terítsünk sütőpapírt, majd óvatosan a konyharuhát használva csúsztassuk, forgassuk át a bagetteket egymástól távol, hogy ne süljenek össze. Én nemes egyszerűséggel átfordítottam, így ami tésztafelület alul volt felülre került, ami felül volt alulra került. Egy éles késsel vágjuk be néhányszor átlósan.
Az előmelegített sütőbe tesszük és rögtön a sütő belsejét vízzel bepermetezzük. Ezt még a sütés első 5 percében kétszer ismételjük meg. 20-25 percig sütjük vagy amíg szépen megpirulnak.
Frissen, ropogósan fogyasztjuk, de másnap sem lesz semmi baja, már ha megéri a másnapot 🙂
Jó étvágyat!
Forrás: Christine Ingram és Jennie Shapter: Kenyérfélék és péksütemények nagykönyve
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai