Kánikula ide-vagy-oda, kenyérsütés nélkül nálam nem múlik el hét 🙂 Így volt ez most hétvégén is! Most is egy hosszadalmas, de kevés munkával járó kenyeret választottam, amit Franciaországban készítenek. Most rozskenyeret sütöttem, de nem bántam meg, mert nagyon finom. A köménymag éppen csak érződik az illatán és ízén, bármihez tökéletes. Én kipróbáltam bundás kenyérként is, nagyon jó lett.
Íme a recept:
Hozzávalók:
Kásához:
- 225 g rozsliszt (nálam teljes kiőrlésű rozsliszt)
- 450 ml forrásban levő víz
- 1 teáskanál méz
Tésztához:
- 350 g kenyérliszt (BL 80-as)
- 30 ml langyos víz
- 7 g élesztő
- 10 g só
- 5 g őrölt kömény
- olívaolaj a kenéshez
Elkészítés:
Előző este elkészítjük a kását, mivel annak 12 órát állnia kell. A vizet forraljuk fel, közben pedig egy nagy tálba tegyük bele a lisztet. Amint a víz felforrt, öntsük a lisztre, keverjük össze és hagyjuk 5 percig állni. Keverjük bele a mézet, takarjuk le fóliával és hagyjuk meleg helyen 12 órát.
A tésztához az élesztőt a langyos vízzel keverjük el, majd öntsük a kásához, keverjük le. A sót és az őrölt köményt is keverjük bele, majd apránként adjuk hozzá a lisztet. Az elején fakanállal dolgozzuk bele a lisztet, majd mikor már azzal nem megy, akkor öntsük ki a munkafelületre és kézzel gyúrjuk tovább. Addig gyúrjuk, míg az összes lisztet felveszi, és szép egyenletes, ruganyos lesz. Ha szükséges (nekem kellett) adhatunk még hozzá lisztet. Nem szabad ragadnia a tésztának se a kezünkhöz, se a munkafelülethez, mert csak így tudjuk szép simára dagasztani.
Egy tálba (kelesztőtálba) tesszük a kész tésztát, majd olajozott fóliával letakarjuk és 1 és 1/2 órát hagyjuk kelni, meleg helyen vagy míg duplájára nem nő. Borítsuk enyhén lisztezett felületre, dögönyözzük meg, majd osszuk két egyforma darabba.
Mindkét darabot nyújtsuk ki kb. 38 x 12 cm-es téglalappá, majd először az alsó harmadát utána a felső harmadát hajtsuk be. A széleket nyomjuk össze, fordítsuk meg.
Egy kb. 23,5 x 13 cm-es kenyérsütőformát vékonyan olajozzunk ki és ebbe tegyük a két cipót úgy, hogy olajozzuk meg mindkettő végét, ott ahol összefognak érni. Sütés után könnyen szétjönnek, így lesz két szép kis cipónk. Olajozott fóliával takarjuk le, majd meleg helyen hagyjuk kelni 1 órát illetve míg a tészta eléri, kicsit túlnövi a forma szélét.
A sütőt melegítsük elő 220 fokra. A kenyerek tetejét kenjük meg olívaoljjal, vágjuk be 2-2 helyen és tegyük a sütőbe 30 percre. A sütő hőfokát mérsékeljük 190 fokra és süssük további 25-30 percig. Ha kész, borítsuk rácsra, vegyük ketté a cipókat és hagyjuk teljesen kihűlni a rácson. Vigyázat forró!
Bármihez jó, de nagyon vékonyra vágva, megvajazva kínáljuk vagy hideg húsokhoz, sajtokhoz.
Jó étvágyat!
Forrás: Christine Ingram és Jennie Shapter: Kenyérfélék és péksütemények nagykönyve
Ha tetszik amit látsz, és szeretnél még több mindenről értesülni (pl. éppen mit készítek a konyhámban), gyere a facebook oldalamra.
Facebookon itt találtok: Zsuzsi finomságai